54th Annual Grammy Nominees

54th Annual Grammy Nominees

THE NATIONAL ACADEMY OF RECORDING ARTS & SCIENCES, INC.



 
Final Nominations List



 
54th Annual GRAMMY® Awards



 
For recordings released during the Eligibility Year October 1, 2010 through September 30, 2011



 
Note: More or less than 5 nominations in a category is the result of ties.



 
General Field
 
 



Category 1
Category 2
 



Record Of The Year
Album Of The Year



Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s)
Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording



and/or Mixer(s), if other than the artist.
Engineer(s) and/or Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the



1.
ROLLING IN THE DEEP
artist.



Adele
1.
21
 




 
 



 
Paul Epworth, producer; Tom Elmhirst & Mark Rankin,
Adele



 
 



 
engineers/mixers
 
Jim Abbiss, Adele, Paul Epworth, Rick Rubin, Fraser T. Smith,



 
Track from: 21
 
Ryan Tedder & Dan Wilson, producers; Jim Abbiss, Philip Allen,



 
[XL Recordings/Columbia Records]
 
Beatriz Artola, Ian Dowling, Tom Elmhirst, Greg Fidelman, Dan



2.
HOLOCENE
 
Parry, Steve Price, Mark Rankin, Andrew Scheps, Fraser T. Smith



Bon Iver
 
& Ryan Tedder, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering



 
 



 
Justin Vernon, producer; Brian Joseph & Justin Vernon,
 
engineer



 
engineers/mixers
 
[XL Recordings/Columbia Records]



 
Track from: Bon Iver
2.
WASTING LIGHT



 
[Jagjaguwar]
Foo Fighters



 
 



3.
GRENADE
 
Butch Vig, producer; James Brown & Alan Moulder,



Bruno Mars
 
engineers/mixers; Joe LaPorta & Emily Lazar, mastering



 
 



 
The Smeezingtons, producers; Ari Levine & Manny Marroquin,
 
engineers



 
engineers/mixers
 
[RCA Records/ Roswell Records]



 
Track from: Doo-Wops & Hooligans
3.
BORN THIS WAY



 
[Elektra]
Lady Gaga



 
 



4.
THE CAVE
 
Paul Blair, DJ Snake, Fernando Garibay, Lady Gaga, Robert John



Mumford & Sons
 
“Mutt” Lange, Jeppe Laursen, RedOne & Clinton Sparks,



 
 



 
Markus Dravs, producer; Francois Chevallier & Ruadhri Cushnan,
 
producers; Fernando Garibay, Bill Malina, Trevor Muzzy,



 
engineers/mixers
 
RedOne, Dave Russell, Justin Shirley Smith, Horace Ward &



 
Track from: Sigh No More
 
Tom Ware, engineers/mixers; Gene Grimaldi, mastering engineer



 
[Glassnote Records]
 
[Streamline/Interscope/Kon Live]



5.
FIREWORK
4.
DOO-WOPS & HOOLIGANS



Katy Perry
Bruno Mars



 
 



 
Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen & Sandy Vee, producers;
 
B.o.B, Cee Lo Green & Damian Marley, featured artists; Dwayne



 
Mikkel S. Eriksen, Phil Tan, Sandy Vee & Miles Walker,
 
“Supa Dups” Chin-Quee, Needlz & The Smeezingtons, producers;



 
engineers/mixers
 
Ari Levine & Manny Marroquin, engineers/mixers; Stephen



 
[Capitol]
 
Marcussen, mastering engineer



 
 
 
[Elektra]



 
 
5.
LOUD



 
 
Rihanna



 
 
 



 
 
 
Drake, Eminem & Nicki Minaj, featured artists; Ester Dean,



 
 
 
Mikkel S. Eriksen, Alex Da Kid, Kuk Harrell, Tor Erik



 
 
 
Hermansen, Mel & Mus, Awesome Jones, Makeba Riddick, The



 
 
 
Runners, Sham, Soundz, Chris “Tricky” Stewart, Sandy Vee &



 
 
 
Willy Will, producers; Ariel Chobaz, Cary Clark, Mikkel S.



 
 
 
Eriksen, Alex Da Kid, Josh Gudwin, Kuk Harrell, Jaycen Joshua,



 
 
 
Manny Marroquin, Dana Nielsen, Chad “C-Note” Roper, Noah



 
 
 
“40” Shebib, Corey Shoemaker, Jay Stevenson, Mike Strange,



 
 
 
Phil Tan, Brian “B-Luv” Thomas, Marcos Tovar, Sandy Vee, Jeff



 
 
 
“Supa Jeff” Villanueva, Miles Walker & Andrew Wuepper,



 
 
 
engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer



 
 
 
[Def Jam]

















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 1 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6xB.frx






General Field





Category 3


Song Of The Year


A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. ALL OF THE LIGHTS


Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)


Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy


[Roc-A-Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]


2. THE CAVE


Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)


Track from: Sigh No More [Glassnote Records]


3. GRENADE


Brody Brown, Claude Kelly, Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars & Andrew Wyatt, songwriters (Bruno Mars)


Track from: Doo-Wops & Hooligans


[Elektra; Publishers: Mars Force Music/Bughouse, Music Famamanem/Toy Plane Music/Art For Arts Sake/Late 80s Music/Westside Ind. Music/Studiobeat Music, Warner Tamerlane, Andrew Wyatt, Downtown DMP Songs]


4. HOLOCENE


Justin Vernon, songwriter (Bon Iver)


Track from: Bon Iver


[Jagjaguwar; Publisher: April Base Publishing]


5. ROLLING IN THE DEEP


Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)


Track from: 21


[XL Recordings/Columbia Records; Publishers: Universal-Songs of Polygram/EMI Music Publishing]




Category 4


Best New Artist


For a new artist who releases, during the eligibility year, the first recording which establishes the public identity of that artist.


1.THE BAND PERRY


2.BON IVER


3.J. COLE


4.NICKI MINAJ


5.SKRILLEX




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 2 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 1 – Pop





Category 5


Best Pop Solo Performance


For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.


1. SOMEONE LIKE YOU


Adele


Track from: 21


[XL Recordings/Columbia Records]


2. YOÜ AND I


Lady Gaga


Track from: Born This Way [Streamline/Interscope/Kon Live]


3. GRENADE


Bruno Mars


Track from: Doo-Wops & Hooligans [Elektra]


4. FIREWORK


Katy Perry


[Capitol]


5. F***IN’ PERFECT


Pink


[Jive Records]




Category 6


Best Pop Duo/Group Performance


For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.


1. BODY AND SOUL


Tony Bennett & Amy Winehouse


Track from: Duets II [Columbia Records]


2. DEAREST


The Black Keys


Track from: Rave On Buddy Holly [Fantasy]


3. PARADISE


Coldplay


[Capitol Records]


4. PUMPED UP KICKS


Foster The People


Track from: Torches


[Star Time Intl./Columbia]


5. MOVES LIKE JAGGER


Maroon 5 & Christina Aguilera


Track from: Hands All Over [A&M/Octone Records]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 3 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 1 – Pop

































































































































Category 7 Category 8
Best Pop Instrumental Album Best Pop Vocal Album
For albums containing at least 51% playing time of new instrumental For albums containing at least 51% playing time of new vocal pop
pop recordings. recordings.
1. WISH UPON A STAR 1. 21
   
  Jenny Oaks Baker   Adele
  [Shadow Mountain Records]   [XL Recordings/Columbia Records]
2. E KAHE MALIE 2. THE LADY KILLER
   
  Daniel Ho   Cee Lo Green
  [Daniel Ho Creations]   [Radiculture/Elektra]
3. THE ROAD FROM MEMPHIS 3. BORN THIS WAY
   
  Booker T. Jones   Lady Gaga
  [Anti Records]   [Streamline/Interscope/Kon Live]
4. HELLO TOMORROW 4. DOO-WOPS & HOOLIGANS
   
  Dave Koz   Bruno Mars
  [Concord Records]   [Elektra]
5. SETZER GOES INSTRU-MENTAL! 5. LOUD
   
  Brian Setzer   Rihanna
  [Surfdog Records]   [Def Jam]
















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 4 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 2 – Dance/Electronica





Category 9


Best Dance Recording


For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.


1. RAISE YOUR WEAPON


Deadmau5 & Greta Svabo Bech


Joel Zimmerman, producer Track from: 4×4=12 [Ultra Records]


2. BARBRA STREISAND


Duck Sauce


Duck Sauce, producers; Duck Sauce, mixers [Downtown Records]


3. SUNSHINE


David Guetta & Avicii


Avicii, David Guetta & Giorgio Tuinfort, producers; Avicii, mixer Track from: Nothing But The Beat


[Virgin]


4. CALL YOUR GIRLFRIEND


Robyn


Klas Åhlund & Billboard, producers; Niklas Flyckt, mixer Track from: Body Talk Pt. 3


[Interscope Records]


5. SCARY MONSTERS AND NICE SPRITES


Skrillex


Skrillex, producer; Skrillex, mixer


Track from: Scary Monsters And Nice Sprites [Big Beat/Atlantic]


6. SAVE THE WORLD


Swedish House Mafia


Steve Angello, Axel Hedfors & Sebastian Ingrosso, producers; Steve Angello, Axel Hedfors & Sebastian Ingrosso, mixers [Astralwerks]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 5
Not for copy or distribution



Category 10


Best Dance/Electronica Album


For vocal or instrumental albums. Albums only.


1. ZONOSCOPE


Cut/Copy


[Modular Recordings]


2. 4X4=12


Deadmau5


[Ultra Records]


3. NOTHING BUT THE BEAT


David Guetta


[Virgin Records]


4. BODY TALK, PT. 3


Robyn


[Interscope Records]


5. SCARY MONSTERS AND NICE SPRITES


Skrillex


[Big Beat/Atlantic]


54th Finals – Press List





Press6xA.frx






Field 3 – Traditional Pop


Category 11


Best Traditional Pop Vocal Album


For albums containing at least 51% playing time of new traditional pop recordings.


1. DUETS II


Tony Bennett & Various Artists


[Columbia Records]


2. THE GIFT


Susan Boyle


[Syco Music/Columbia Records]


3. IN CONCERT ON BROADWAY


Harry Connick Jr.


[Columbia Records]


4. MUSIC IS BETTER THAN WORDS


Seth MacFarlane


[Universal Republic]


5.WHAT MATTERS MOST – BARBRA STREISAND SINGS THE LYRICS OF ALAN AND MARILYN BERGMAN


Barbra Streisand


[Columbia Records]

















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 6 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 4 – Rock





Category 12


Best Rock Performance


For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.


1. EVERY TEARDROP IS A WATERFALL


Coldplay


[Capitol Records/ EMI/ Parlophone]


2. DOWN BY THE WATER


The Decemberists


Track from: The King Is Dead [Capitol]


3. WALK


Foo Fighters


Track from: Wasting Light [RCA Records/ Roswell Records]


4. THE CAVE


Mumford & Sons


Track from: Sigh No More [Glassnote Records]


5. LOTUS FLOWER


Radiohead


Track from: The King Of Limbs [XL/ TBD Recordings]




Category 13


Best Hard Rock/Metal Performance


For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative hard rock or metal recordings.


1. ON THE BACKS OF ANGELS


Dream Theater


[Roadrunner Records]


2. WHITE LIMO


Foo Fighters


Track from: Wasting Light [RCA Records/ Roswell Records]


3. CURL OF THE BURL


Mastodon


[Reprise Records]


4. PUBLIC ENEMY NO. 1


Megadeth


[Roadrunner Records]


5. BLOOD IN MY EYES


Sum 41


Track from: Screaming Bloody Murder [Island]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 7 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 4 – Rock





Category 14


Best Rock Song


A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. THE CAVE


Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)


Track from: Sigh No More [Glassnote Records]


2. DOWN BY THE WATER


Colin Meloy, songwriter (The Decemberists)


Track from: The King Is Dead [Capitol; Publisher: Osterozhna Music]


3. EVERY TEARDROP IS A WATERFALL


Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)


[Capitol Records/ EMI/ Parlophone; Publishers: Edition Pink Music/Hanseatic Musikverklag, Opal Music/Upala Music, Universal Music Publishing, Woulnough Music/Irving Music]


4. LOTUS FLOWER


Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Phil Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)


Track from: The King Of Limbs


[XL/ TBD Recordings; Publisher: Ticker Tape Ltd.]


5. WALK


Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)


Track from: Wasting Light


[RCA Records/ Roswell Records; Publishers: M.J.-Twelve Music, I Love The Punk Rock Music, Living Under A Rock Music, Flying Earform Music, Ruthensmear Music]




Category 15


Best Rock Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental rock, hard rock or metal recordings.


1. ROCK ‘N’ ROLL PARTY HONORING LES PAUL


Jeff Beck


[ATCO]


2. WASTING LIGHT


Foo Fighters


[RCA Records/ Roswell Records]


3. COME AROUND SUNDOWN


Kings Of Leon


[RCA Records]


4. I’M WITH YOU


Red Hot Chili Peppers


[WB]


5. THE WHOLE LOVE


Wilco


[dBpm Records/ Anti Records]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 8 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 5 – Alternative


Category 16


Best Alternative Music Album


Vocal or Instrumental.


1. BON IVER


Bon Iver


[Jagjaguwar]


2. CODES AND KEYS


Death Cab For Cutie


[Atlantic/ Barsuk]


3. TORCHES


Foster The People


[Star Time Intl./ Columbia]


4. CIRCUITAL


My Morning Jacket


[ATO Records]


5. THE KING OF LIMBS


Radiohead


[XL/ TBD Records]

















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 9 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 6 – R&B





Category 17


Best R&B Performance


For new vocal or instrumental R&B recordings.


1. FAR AWAY


Marsha Ambrosius


Track from: Late Nights & Early Mornings [J Records]


2. PIECES OF ME


Ledisi


Track from: Pieces Of Me [Verve Forecast]


3. NOT MY DADDY


Kelly Price & Stokley


Track from: Kelly


[My Block/Sang Girl/Malaco]


4. IS THIS LOVE


Corinne Bailey Rae


Track from: The Love EP [Capitol]


5. YOU ARE


Charlie Wilson


Track from: Just Charlie [Jive Records]


©The Recording Academy 2011 – all rights reserved Not for copy or distribution




Category 18


Best Traditional R&B Performance


For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.


1. SOMETIMES I CRY


Eric Benét


[Reprise]


2. FOOL FOR YOU


Cee Lo Green & Melanie Fiona


[Radiculture/Elektra]


3. RADIO MESSAGE


R. Kelly


Track from: Love Letter [Jive Records]


4. GOOD MAN


Raphael Saadiq


Track from: Stone Rollin’ [Columbia Records]


5. SURRENDER


Betty Wright & The Roots


Track from: Betty Wright: The Movie [Ms B Records & S-Curve Records]










10 54th Finals – Press List
 




Press6x.frx






Field 6 – R&B





Category 19


Best R&B Song


A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. FAR AWAY


Marsha Ambrosius, Sterling Simms & Justin Smith, songwriters (Marsha Ambrosius)


Track from: Late Nights & Early Mornings


[J Records; Publishers: Marshmellow Music/SPZ Music/Downtown DMP Songs, N.Q.C. Music/F.O.B. Music, YS Publishing, Stone Agate Music]


2. FOOL FOR YOU


Cee Lo Green & Jack Splash, songwriters (Cee Lo Green & Melanie Fiona)


[Radiculture/Elektra; Publishers: Jacks Love Emporium/Radiculture Publishing/EMI Blackwood Music, Chrysalis Music/God Given Music]


3. NOT MY DADDY


Kelly Price, songwriter (Kelly Price & Stokley)


Track from: Kelly


[My Block/Sang Girl/Malaco; Publishers: For The Write Price/Roynet]


4. PIECES OF ME


Charles Harmon, Claude Kelly & Ledisi Young, songwriters (Ledisi)


Track from: Pieces Of Me [Verve Forecast]


5. YOU ARE


Dennis Bettis, Carl M. Days, Jr., Wirlie Morris, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)


Track from: Just Charlie


[Jive Records; Publishers: Nephew Wirlie Music, Pacific Coast Pirate Publishing, P Ty Music, Escribir Publishing, Mammas Pebbly Publishing]




Category 20


Best R&B Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental R&B recordings.


1. F.A.M.E.


Chris Brown


[Jive Records]


2. SECOND CHANCE


El DeBarge


[Geffen]


3. LOVE LETTER


R. Kelly


[Jive Records]


4. PIECES OF ME


Ledisi


[Verve Forecast]


5. KELLY


Kelly Price


[My Block/Sang Girl/Malaco]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 11 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 7 – Rap





Category 21


Best Rap Performance


For a Rap performance. Singles or Tracks only.


1. LOOK AT ME NOW


Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes


Track from: F.A.M.E. [Jive Records]


2. OTIS


Jay-Z & Kanye West


Track from: Watch The Throne [Roc-A-Fella Records/Def Jam]


3. THE SHOW GOES ON


Lupe Fiasco


Track from: Lasers [1st & 15th/Atlantic]


4. MOMENT 4 LIFE


Nicki Minaj & Drake


Track from: Pink Friday


[Cash Money/Universal Motown]


5. BLACK AND YELLOW


Wiz Khalifa


Track from: Rolling Papers [Rostrum/Atlantic]


©The Recording Academy 2011 – all rights reserved Not for copy or distribution




Category 22


Best Rap/Sung Collaboration


For a newly recorded Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together.


1. PARTY


Beyoncé & André 3000


Track from: 4 [Columbia Records]


2. I’M ON ONE


DJ Khaled, Drake, Rick Ross & Lil Wayne


Track from: We The Best Forever [Cash Money/Universal Motown]


3. I NEED A DOCTOR


Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey


[Aftermath]


4. WHAT’S MY NAME?


Rihanna & Drake


Track from: Loud [Def Jam]


5. MOTIVATION


Kelly Rowland & Lil Wayne


Track from: Here I am [Universal Motown]


6. ALL OF THE LIGHTS


Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie


Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy [Def Jam]










12 54th Finals – Press List
 




Press6x.frx






Field 7 – Rap





Category 23


Best Rap Song


A song must contain music and lyrics and must be either a new song or a song first achieving prominence during the eligibility year. Songs containing sampled material are eligible in this category. (Artist names appear in parentheses.)


1. ALL OF THE LIGHTS


Jeff Bhasker, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)


Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy


[Roc-A Fella; Publishers: Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]


2. BLACK AND YELLOW


Mikkel Eriksen, Tor Erik Hermansen & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa)


Track from: Rolling Papers


[Rostrum/Atlantic; Publishers: PGH Sound/WB Music/EMI Music]


3. I NEED A DOCTOR


Andre Young, Marshall Mathers III, Alexander Grant & Skylar Grey, songwriters (Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey)


[Aftermath]


4. LOOK AT ME NOW


Jean Baptiste, Chris Brown, Ryan Buendia, Trevor Smith, Dwayne Carter, Jr. & Wesley Pentz, songwriters (Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes)


Track from: F.A.M.E.


[Jive Records; Publishers: Songs of Universal/Culture Beyond Ur Experience, I Like Turtles Music/Downtown Music, Cherry315 Publishing/The Bad Bad Guys, Meloist Music, Mack Music/Young Money Publishing/Warner-Tamerlane Publishing, T’Ziah’s Music]


5. OTIS


Shawn Carter & Kanye West, songwriters (James Brown, Jimmy Campbell, Reg Connelly, Roy Hammond, J. Roach, Kirk Robinson & Harry Woods, songwriters) (Jay-Z & Kanye West)


Track from: Watch The Throne


[Roc-A-Fella/Def Jam; Publishers: Hip Hop Since 1978, EMI Robbins, BMG Gold/Hot Buttermilk Music/BMG Platinum/First Priority/Swing Beat Songs, Universal Music, Dynatone Publishing]


6. THE SHOW GOES ON


Dustin William Brower, Jonathon Keith Brown, Daniel Johnson, Kane & Wasalu Muhammad Jaco, songwriters (Isaac Brock, Dann Gallucci & Eric Judy, songwriters) (Lupe Fiasco)


Track from: Lasers


[1st & 15th/Atlantic; Publishers: Hey Lu Chill, Heavy As Heaven/Universal/Artist Pub. Group West, Dustin William Brown Pub. Designee, Jonathan K. Brown Pub. Designee, Sony/ATV, Best Dressed Chicken In Town, Tschudi Music, Ugly Casanova]




Category 24


Best Rap Album


For albums containing at least 51% playing time of new rap recordings.


1. WATCH THE THRONE


Jay-Z & Kanye West


[Def Jam]


2. THA CARTER IV


Lil Wayne


[Cash Money/Young Money/Universal Republic]


3. LASERS


Lupe Fiasco


[1st & 15th/Atlantic]


4. PINK FRIDAY


Nicki Minaj


[Young Money/Cash Money/Universal Motown]


5. MY BEAUTIFUL DARK TWISTED FANTASY


Kanye West


[Def Jam]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 13 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 8 – Country





Category 25


Best Country Solo Performance


For new vocal or instrumental solo country recordings.


1. DIRT ROAD ANTHEM


Jason Aldean


[Broken Bow Records]


2. I’M GONNA LOVE YOU THROUGH IT


Martina McBride


[Republic Nashville]


3. HONEY BEE


Blake Shelton


Track from: Red River Blue [Warner Bros. Records]


4. MEAN


Taylor Swift


Track from: Speak Now [Big Machine Records]


5. MAMA’S SONG


Carrie Underwood


Track from: Play On [Arista Nahville]


©The Recording Academy 2011 – all rights reserved Not for copy or distribution




Category 26


Best Country Duo/Group Performance


For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.


1. DON’T YOU WANNA STAY


Jason Aldean With Kelly Clarkson


[Broken Bow Records]


2. YOU AND TEQUILA


Kenny Chesney Featuring Grace Potter


[BNA Records]


3. BARTON HOLLOW


The Civil Wars


Track from: Barton Hollow [Sensibility Music LLC]


4. ARE YOU GONNA KISS ME OR NOT


Thompson Square


Track from: Thompson Square [Stoney Creek Records]










14 54th Finals – Press List
 




Press6x.frx






Field 8 – Country





Category 27


Best Country Song


A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. ARE YOU GONNA KISS ME OR NOT


Jim Collins & David Lee Murphy, songwriters (Thompson Square)


Track from: Thompson Square


[Stoney Creek Records; Publishers: Sexy Tractor Music/Hope-N-Cal Music, Old Desperados/N2D Publishing]


2. GOD GAVE ME YOU


Dave Barnes, songwriter (Blake Shelton)


[Warner Bros.; Publisher: No Gang Music]


3. JUST FISHIN’


Casey Beathard, Monty Criswell & Ed Hill, songwriters (Trace Adkins)


[Show Dog-Universal Music; Publishers: Sony/ATV Acuff Rose Music/Six Ring Circus Songs; Sony/ATV Tree Publishing; Five Hills Music]


4. MEAN


Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)


Track from: Speak Now


[Big Machine Records; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing, Taylor Swift Music]


5. THREATEN ME WITH HEAVEN


Vince Gill, Amy Grant, Will Owsley & Dillon O’Brian, songwriters (Vince Gill)


[MCA Nashville]


6. YOU AND TEQUILA


Matraca Berg & Deana Carter, songwriters (Kenny Chesney Featuring Grace Potter)


[BNA Records]




Category 28


Best Country Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental country recordings.


1. MY KINDA PARTY


Jason Aldean


[Broken Bow Records]


2. CHIEF


Eric Church


[EMI Records Nashville]


3. OWN THE NIGHT


Lady Antebellum


[Capitol Records Nashville]


4. RED RIVER BLUE


Blake Shelton


[Warner Bros. Records]


5. HERE FOR A GOOD TIME


George Strait


[MCA Nashville]


6. SPEAK NOW


Taylor Swift


[Big Machine Records]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 15 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 9 – New Age





Category 29


Best New Age Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.


1. NORTHERN SEAS


Al Conti


[Shadowside Music]


2. GAIA


Michael Brant DeMaria


[Ontos Music]


3. WIND, ROCK, SEA & FLAME


Peter Kater


[Point Of Light Records]


4. WHAT’S IT ALL ABOUT


Pat Metheny


[Nonesuch]


5. INSTRUMENTAL OASIS, VOL. 6


Zamora


[Z-Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 16
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 10 – Jazz





Category 30


Best Improvised Jazz Solo


For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.


1. ALL OR NOTHING AT ALL


Randy Brecker, soloist


Track from: The Jazz Ballad Song Book (Randy Brecker With DR Big Band)


[Half Note]


2. YOU ARE MY SUNSHINE


Ron Carter, soloist


Track from: This Is Jazz (Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham)


[Half Note]


3. 500 MILES HIGH


Chick Corea, soloist


Track from: Forever (Corea, Clarke & White) [Concord Records]


4. WORK


Fred Hersch, soloist


Track from: Alone At The Vanguard [Palmetto Records]


5. SONNYMOON FOR TWO


Sonny Rollins, soloist


Track from: Road Shows Vol. 2 [Doxy/Emarcy/Decca]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 17
Not for copy or distribution



Category 31


Best Jazz Vocal Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal jazz recordings.


1. ‘ROUND MIDNIGHT


Karrin Allyson


[Concord Jazz]


2. THE MOSAIC PROJECT


Terri Lyne Carrington & Various Artists


[Concord Jazz]


3. THE GATE


Kurt Elling


[Concord Jazz]


4. AMERICAN ROAD


Tierney Sutton (Band)


[BFM Jazz]


5. THE MUSIC OF RANDY NEWMAN


Roseanna Vitro


[Motéma Music]


54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 10 – Jazz































































































































Category 32 Category 33
Best Jazz Instrumental Album Best Large Jazz Ensemble Album
For albums containing at least 51% playing time of new instrumental For albums containing at least 51% playing time of new ensemble jazz
jazz recordings. recordings.
1. BOND: THE PARIS SESSIONS 1. THE JAZZ BALLAD SONG BOOK
  Gerald Clayton   Randy Brecker With DR Big Band
  [Emarcy/Decca]   [Half Note]
2. FOREVER 2. THE GOOD FEELING
  Corea, Clarke & White   Christian McBride Big Band
  [Concord Records]   [Mack Avenue Records]
3. ALONE AT THE VANGUARD 3. 40 ACRES AND A BURRO
  Fred Hersch   Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  [Palmetto Records]   [Zoho]
4. BIRD SONGS 4. LEGACY
  Joe Lovano/Us Five   Gerald Wilson Orchestra
  [Blue Note]   [Mack Avenue Records]
5. ROAD SHOWS VOL. 2 5. ALMA ADENTRO: THE PUERTO RICAN SONGBOOK
  Sonny Rollins   Miguel Zenón
  [Doxy/Emarcy/Decca]   [Marsalis Music]
6. TIMELINE    
  Yellowjackets    
  [Mack Avenue Records]    
















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 18 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 11 – Gospel





Category 34


Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance


For new vocal gospel/CCM recordings. All sub-genres of gospel/CCM music are eligible.


1. DO EVERYTHING


Steven Curtis Chapman


Track from: re:Creation [Sparrow Records]


2. ALIVE (MARY MAGDALENE)


Natalie Grant


Track from: Music Inspired By The Story [WOW Joint Venture/EMI CMG]


3. YOUR LOVE


Brandon Heath


Track from: Leaving Eden [Reunion Records]


4. JESUS


Le’Andria Johnson


Track from: The Awakening Of Le’Andria Johnson [Music World Gospel]


5. I LIFT MY HANDS


Chris Tomlin


Track from: And If Our God Is For Us…


[Sparrow Records / sixstepsrecords]




Category 35


Best Gospel Song


A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. HELLO FEAR


Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)


Track from: Hello Fear


[Verity Gospel Music Group/Fo Yo Soul Ent.; Publisher: Aunt Gertrude Music]


2. SITTING WITH ME


Erica Campbell, Tina Campbell, Gerald Haddon & Tammi Haddon, songwriters (Mary Mary)


Track from: Something Big


[Columbia Records; Publishers: Precious Baby Music/T Bella Music/EMI April Music, It’s Tea Tyme, That’s Plum Song]


3. SPIRITUAL


Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & Co. Featuring Blanche McAllister-Dykes)


Track from: YRM (Your Righteous Mind)


[Verity Gospel Music Group; Publisher: Quiet Water Entertainment]


4. TRUST ME


Richard Smallwood, songwriter (Richard Smallwood & Vision)


Track from: Promises


[Verity Gospel Music Group; Publishers: Universal-Z Tunes/T.Autumn Music]


5. WINDOW


Canton Jones, songwriter (Canton Jones)


Track from: Dominionaire


[Cajo Records; Publisher: CAJO Music]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 19 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 11 – Gospel





Category 36


Best Contemporary Christian Music Song


A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. BLESSINGS


Laura Story, songwriter (Laura Story)


Track from: Blessings


[Fair Trade Services; Publishers: New Spring/Gleaning Publishing]


2. HOLD ME


Jamie Grace Harper, Toby McKeehan & Christopher Stevens, songwriters (Jamie Grace Featuring Tobymac)


[Gotee Records; Publishers: Universal Music, Brentwood Benson Tunes, Songs of Third Base/Chriscendo Music, Meaux Mercy/Achtober Songs]


3. I LIFT MY HANDS


Louie Giglio, Matt Maher & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)


Track from: And If Our God Is For Us…


[Sparrow Records/sixstepsrecords; Publishers: sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Vamos Publishing/Thankyou Music/spiritandsong.com Publishing]


4. STRONG ENOUGH


Matthew West, songwriter (Matthew West)


Track from: The Story Of Your Life


[Sparrow Records; Publishers: External Combustion Music/Songs For Delaney/Songs of Southside Independent Music]


5. YOUR LOVE


Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)


Track from: Leaving Eden


[Reunion Records; Publishers: Sony/ATV Cross Keys Publishing/Big Skwawka Music, Sony/ATV Timber Publishing/Windsor Hill Music]




Category 37


Best Gospel Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal gospel recordings.


1. THE LOVE ALBUM


Kim Burrell


[Shanachie Entertainment]


2. THE JOURNEY


Andraé Crouch


[Riverphlo Entertainment]


3. HELLO FEAR


Kirk Franklin


[Verity Gospel Music Group/ Fo Yo Soul Ent.]


4. SOMETHING BIG


Mary Mary


[Columbia Records]


5. ANGEL & CHANELLE DELUXE EDITION


Trin-I-Tee 5:7


[Music World Gospel]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 20 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 11 – Gospel





Category 38


Best Contemporary Christian Music Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal contemporary Christian music recordings.


1. GHOSTS UPON THE EARTH


Gungor


[Brash Music]


2. LEAVING EDEN


Brandon Heath


[Reunion Records]


3. THE GREAT AWAKENING


Leeland


[Essential Records]


4. WHAT IF WE WERE REAL


Mandisa


[Sparrow Records]


5. BLACK & WHITE


Royal Tailor


[Essential Records]


6. AND IF OUR GOD IS FOR US…


Chris Tomlin


[Sparrow Records / sixstepsrecords]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 21
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 12 – Latin





Category 39


Best Latin Pop, Rock, Or Urban Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Latin pop, rock, alternative or urban recordings.


1. ENTREN LOS QUE QUIERAN


Calle 13


[Sony Music]


2. ENTRE LA CIUDAD Y EL MAR


Gustavo Galindo


[Surco/Universal Music Latino]


3. NUESTRA


La Vida Bohème


[Nacional Records]


4. NOT SO COMMERCIAL


Los Amigos Invisibles


[Nacional Records]


5. DRAMA Y LUZ


Maná


[Warner Music Mexico]




Category 40


Best Regional Mexican Or Tejano Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional Mexican (corridos, gruperos, mariachi, rancheros, etc.) or Tejano recordings.


1. BICENTENARIO


Pepe Aguilar


[Venemusic]


2. ORALE


Mariachi Divas De Cindy Shea


[Shea Records/East Side Records]


3. AMOR A LA MUSICA


Mariachi Los Arrieros Del Valle


[Los Arrieros]


4. ERES UN FARSANTE


Paquita La Del Barrio


[Balboa Records, Co]


5. HUEVOS RANCHEROS


Joan Sebastian


[Fonovisa]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 22 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 12 – Latin


























































































Category 41 Category 42
Best Banda Or Norteño Album Best Tropical Latin Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or For albums containing at least 51% playing time of new vocal or
instrumental banda or norteño recordings. instrumental tropical Latin recordings.
1. ESTARE MEJOR 1. HOMENAJE A LOS RUMBEROS
  El Güero Y Su Banda Centenario   Edwin Bonilla
  [A.R.C. Discos]   [Sonic Projects Records]
2. INTOCABLE 2011 2. THE LAST MAMBO
  Intocable   Cachao
  [Good I Music]   [Eventus/Sony Music Latin]
3. LOS TIGRES DEL NORTE AND FRIENDS 3. MONGORAMA
  Los Tigres Del Norte   José Rizo’s Mongorama
  [Fonovisa]   [Saungu Records]
4. EL ÁRBOL    
  Los Tucanes De Tijuana    
  [Fonovisa]    

5.NO VENGO A VER SI PUEDO… SI POR QUE PUEDO VENGO


Michael Salgado


[Zurdo Records]

















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 23 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 13 – American Roots





Category 43


Best Americana Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.


1. EMOTIONAL JUKEBOX


Linda Chorney


[Dance More Less War Records]


2. PULL UP SOME DUST AND SIT DOWN


Ry Cooder


[Perro Verde Records LLC/Nonesuch]


3. HARD BARGAIN


Emmylou Harris


[Nonesuch]


4. RAMBLE AT THE RYMAN


Levon Helm


[Vanguard/Dirt Farmer Music]


5. BLESSED


Lucinda Williams


[Lost Highway Records]




Category 44


Best Bluegrass Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.


1. PAPER AIRPLANE


Alison Krauss & Union Station


[Rounder]


2.REASON AND RHYME: BLUEGRASS SONGS BY ROBERT HUNTER & JIM LAUDERDALE


Jim Lauderdale


[Sugar Hill Records]


3. RARE BIRD ALERT


Steve Martin And The Steep Canyon Rangers


[Rounder]


4. OLD MEMORIES: THE SONGS OF BILL MONROE


The Del McCoury Band


[McCoury Music]


5. A MOTHER’S PRAYER


Ralph Stanley


[Rebel Records]


6. SLEEP WITH ONE EYE OPEN


Chris Thile & Michael Daves


[Nonesuch]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 24 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 13 – American Roots























































































































Category 45 Category 46  
Best Blues Album   Best Folk Album
For albums containing at least 51% playing time of new vocal or For albums containing at least 51% playing time of new vocal or
instrumental blues recordings. instrumental folk recordings.
1. LOW COUNTRY BLUES 1. BARTON HOLLOW
  Gregg Allman   The Civil Wars
  [Rounder]   [Sensibility Music LLC]
2. ROADSIDE ATTRACTIONS 2. I’LL NEVER GET OUT OF THIS WORLD ALIVE
  Marcia Ball   Steve Earle
  [Alligator]   [New West Records]
3. MAN IN MOTION 3. HELPLESSNESS BLUES
  Warren Haynes   Fleet Foxes
  [Stax Records]   [Sub Pop]
4. THE REFLECTION 4. UKULELE SONGS
  Keb Mo   Eddie Vedder
  [Yolabelle International/Ryko Records]   [Monkeywrench Inc./Universal Republic]
5. REVELATOR 5. THE HARROW & THE HARVEST
  Tedeschi Trucks Band   Gillian Welch
  [Masterworks]   [Acony Records]
















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 25 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 13 – American Roots





Category 47


Best Regional Roots Music Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.


NOTE: This category is intended to recognize recordings of regionally based traditional music, including but not limited to Hawaiian, Native American, polka, zydeco and Cajun music.


1. CAN’T SIT DOWN


C.J. Chenier


[World Village]


2. WAO AKUA – THE FOREST OF THE GODS


George Kahumoku, Jr.


[Daniel Ho Creations]


3. REBIRTH OF NEW ORLEANS


Rebirth Brass Band


[Basin Street Records]


4. GRAND ISLE


Steve Riley & The Mamou Playboys


[Mamou Playboy Records]


5. NOT JUST ANOTHER POLKA


Jimmy Sturr & His Orchesta


[Starr Record]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 26
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 14 – Reggae





Category 48


Best Reggae Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental reggae recordings.


1. HARLEM-KINGSTON EXPRESS LIVE!


Monty Alexander


[Motéma Music]


2. REGGAE KNIGHTS


Israel Vibration


[Mediacom/VPAL]


3. REVELATION PT 1: THE ROOT OF LIFE


Stephen Marley


[Tuff Gong/Universal Republic]


4. WILD AND FREE


Ziggy Marley


[Tuff Gong Worldwide]


5. SUMMER IN KINGSTON


Shaggy


[Ranch Entertainment]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 27
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 15 – World Music





Category 49


Best World Music Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental world music recordings.


1. AFROCUBISM


AfroCubism


[World Circuit/Nonesuch]


2. AFRICA FOR AFRICA


Femi Kuti


[Knitting Factory Records]


3. SONGS FROM A ZULU FARM


Ladysmith Black Mambazo


[Razor & Tie]


4. TASSILI


Tinariwen


[Anti Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 28
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 16 – Children’s





Category 50


Best Children’s Album


For albums containing at least 51% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.


1. ALL ABOUT BULLIES… BIG AND SMALL


(Various Artists)


James Cravero, Gloria Domina, Kevin Mackie, Steve Pullara & Patrick Robinson, producers


[Cool Beans Music & East Coast Recording Co.]


2. ARE WE THERE YET?


The Papa Hugs Band


[Indie]


3. FITNESS ROCK & ROLL


Miss Amy


[Ionian Productions, Inc]


4. GULFALIVE


The Banana Plant


[The Banana Plant]


5. I LOVE: TOM T. HALL’S SONGS OF FOX HOLLOW


(Various Artists)


Eric Brace & Peter Cooper, producers


[Red Beet Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 29
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 17 – Spoken Word


Category 51


Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books &


Story Telling)


1. BOSSYPANTS


Tina Fey


[Hachette Audio]


2. FAB FAN MEMORIES – THE BEATLES BOND


(Various Artists)


Nathan Burbank, Bryan Cumming, Dennis Scott & David Toledo, producers


[WannaBeats Records]


3. HAMLET (WILLIAM SHAKESPEARE)


Dan Donohue & Various Artists – Oregon Shakespeare


Festival


[Blackstone Audio Inc]


4. IF YOU ASK ME (AND OF COURSE YOU WON’T)


Betty White


[Penguin Audio]


5. THE MARK OF ZORRO


Val Kilmer & Cast


[Blackstone Audio Inc.]

















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 30 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 18 – Comedy





Category 52


Best Comedy Album


For albums containing at least 51% playing time of new recordings.


1. ALPOCALYPSE


“Weird Al” Yankovic


[Jive Records]


2. FINEST HOUR


Patton Oswalt


[Comedy Central Records]


3. HILARIOUS


Louis C.K.


[Comedy Central Records]


4. KATHY GRIFFIN: 50 & NOT PREGNANT


Kathy Griffin


[Universal Network Television]


5. TURTLENECK & CHAIN


The Lonely Island


[Universal Republic]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 31
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 19 – Musical Theater





Category 53


Best Musical Theater Album


For albums containing at least 51% playing time of new recordings. Award to the principle vocalist(s) and the album producer(s) of 51% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of a new score are eligible for an Award if they have written and/or composed a new score which comprises 51% or more playing time of the album.


1. ANYTHING GOES


Sutton Foster & Joel Grey, principal soloists; Rob Fisher, James Lowe & Joel Moss, producers (Cole Porter, composer/lyricist) (New Broadway Cast Recording)


[Ghostlight Records]


2. THE BOOK OF MORMON


Josh Gad & Andrew Rannells, principal soloists; Anne Garefino, Robert Lopez, Stephen Oremus, Trey Parker, Scott Rudin & Matt Stone, producers; Robert Lopez, Trey Parker & Matt Stone, composers/lyricists (Original Broadway Cast)


[Ghostlight Records]


3.HOW TO SUCCEED IN BUSINESS WITHOUT REALLY TRYING


John Larroquette & Daniel Radcliffe, principal soloists; Robert Sher, producer (Frank Loesser, composer/lyricist) (The 2011 Broadway Cast Recording)


[Decca]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 32
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 20 – Music For Visual Media





Category 54


Best Compilation Soundtrack For Visual Media


Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or, in the absence of either, to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.


1. BOARDWALK EMPIRE: VOLUME 1


(Various Artists)


[Elektra]


2. BURLESQUE


Christina Aguilera


[RCA Records]


3. GLEE: THE MUSIC, VOLUME 4


(Glee Cast)


[Columbia Records]


4. TANGLED


(Various Artists)


[Walt Disney Records]


5. TRUE BLOOD: VOLUME 3


(Various Artists)


[WaterTower Music]




Category 55


Best Score Soundtrack For Visual Media


Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, video games or other visual media.


1. BLACK SWAN


Clint Mansell, composer


[Sony Classical/Fox Music]


2.HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 2


Alexandre Desplat, composer


[WaterTower Music]


3. THE KING’S SPEECH


Alexandre Desplat, composer


[Decca]


4. THE SHRINE


Ryan Shore, composer


[Screamworks]


5. TRON LEGACY


Daft Punk, composers


[Walt Disney Records]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 33 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 20 – Music For Visual Media





Category 56


Best Song Written For Visual Media


A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. BORN TO BE SOMEBODY (FROM NEVER SAY NEVER)


Diane Warren, songwriter (Justin Bieber)


[Island/Raymond Braun/School Boy]


2. CHRISTMASTIME IS KILLING US (FROM FAMILY GUY)


Ron Jones, Seth MacFarlane & Danny Smith, songwriters (Danny Smith, Ron Jones & Seth MacFarlane)


[Fox Music]


3. I SEE THE LIGHT (FROM TANGLED)


Alan Menken & Glenn Slater, songwriters (Mandy Moore & Zachary Levi)


[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music/Walt Disney Music]


4. SO LONG (FROM WINNIE THE POOH)


Zooey Deschanel, songwriter (Zooey Deschanel & M. Ward)


[Walt Disney Records; Publisher: Walt Disney Music]


5. WHERE THE RIVER GOES (FROM FOOTLOOSE)


Zac Brown, Wyatt Durrette, Drew Pearson & Anne Preven, songwriters (Zac Brown)


[Atlantic/Warner Music Nashville; Publishers: Weimerhound Publishing,Warner-Tamerlane Publishing, CYP Two Publishing, Lil Dub Music/Angelika Music]


6.YOU HAVEN’T SEEN THE LAST OF ME (FROM BURLESQUE)


Diane Warren, songwriter (Cher)


[RCA Records; Publisher: Realsongs]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 34
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 21 – Composing/Arranging





Category 57


Best Instrumental Composition


A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.


1. FALLING MEN


John Hollenbeck, composer (John Hollenbeck, Daniel Yvinec & Orchestre National de Jazz (ONJ))


Track from: Shut Up And Dance [BEE JAZZ / Abeille Musique]


2. HUNTING WABBITS 3 (GET OFF MY LAWN)


Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)


Track from: That’s How We Roll [Telarc International]


3. I TALK TO THE TREES


Randy Brecker, composer (Randy Brecker With DR Big Band)


Track from: The Jazz Ballad Song Book [Half Note]


4. LIFE IN ELEVEN


Béla Fleck & Howard Levy, composers (Béla Fleck & The Flecktones)


Track from: Rocket Science [eOne Music]


5. TIMELINE


Russell Ferrante, composer (Yellowjackets)


Track from: Timeline [Mack Avenue Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 35
Not for copy or distribution



Category 58


Best Instrumental Arrangement


An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. ALL OR NOTHING AT ALL


Peter Jensen, arranger (Randy Brecker With DR Big Band)


Track from: The Jazz Ballad Song Book [Half Note]


2. IN THE BEGINNING


Clare Fischer, arranger (The Clare Fischer Big Band)


Track from: Continuum


[Clare Fischer Productions/Clavo Records]


3. NASTY DANCE


Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)


Track from: Forever Lasting – Live In Tokyo [Planet Arts Recordings]


4. RHAPSODY IN BLUE


Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)


Track from: That’s How We Roll [Telarc International]


5. SONG WITHOUT WORDS


Carlos Franzetti, arranger (Carlos Franzetti & Allison Brewster Franzetti)


Track from: Alborada [Amapola Records]


54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 21 – Composing/Arranging





Category 59


Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)


An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.


1. AO MAR


Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza)


Track from: Nights On Earth [HORIZONTAL]


2. MOON OVER BOURBON STREET


Rob Mathes, arranger (Sting & The Royal Philharmonic Concert Orchestra)


Track from: Sting Live In Berlin [Deutsche Grammophon]


3. ON BROADWAY


Kevin Axt, Ray Brinker, Trey Henry, Christian Jacob & Tierney Sutton, arrangers (The Tierney Sutton Band)


Track from: American Road [BFM Jazz]


4. WHO CAN I TURN TO (WHEN NOBODY NEEDS ME)


Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Queen Latifah)


Track from: Duets II [RPM/Columbia Records]


5. THE WINDMILLS OF YOUR MIND


William A. Ross, arranger (Barbra Streisand)


Track from: What Matters Most – Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman


[Columbia Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 36
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 22 – Package





Category 60


Best Recording Package


1. CHICKENFOOT III


Todd Gallopo, art director (Chickenfoot)


[eOne Music]


2. GOOD LUCK & TRUE LOVE


Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)


[No Big Deal Records]


3. RIVERS AND HOMES


Jonathan Dagan, art director (J.Viewz)


[Jorjia Music]


4. SCENES FROM THE SUBURBS


Vincent Morisset, art director (Arcade Fire)


[Merge Records]


5. WATCH THE THRONE


Virgil Abloh, art director (Jay-Z & Kanye West)


[Def Jam]




Category 61


Best Boxed Or Special Limited Edition Package


1. THE KING OF LIMBS


Donald Twain & Zachariah Wildwood, art directors (Radiohead)


[ATO Records]


2.THE PROMISE: THE DARKNESS ON THE EDGE OF TOWN STORY


Dave Bett & Michelle Holme, art directors (Bruce Springsteen)


[Columbia Records]


3. 25TH ANNIVERSARY MUSIC BOX


Matt Taylor & Ellen Wakayama, art directors (Danny Elfman & Tim Burton)


[WB]


4. 25 YEARS


James Spindler, art director (Sting)


[A&M Records/Cherrytree Records/UMe]


5. WINGLESS ANGELS – DELUXE EDITION


David Gorman, art director (Wingless Angels)


[Mindless Records, LLC]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 37 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 23 – Album Notes





Category 62


Best Album Notes


1. THE BANG YEARS 1966-1968


Neil Diamond, album notes writer (Neil Diamond)


[Columbia/Legacy]


2.THE BRISTOL SESSIONS, 1927-1928: THE BIG BANG OF COUNTRY MUSIC


Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)


[Bear Family]


3. COMPLETE MYTHOLOGY


Ken Shipley, album notes writer (Syl Johnson)


[The Numero Group]


4.HEAR ME HOWLING!: BLUES, BALLADS & BEYOND AS RECORDED BY THE SAN FRANCISCO BAY BY CHRIS STRACHWITZ IN THE 1960S


Adam Machado, album notes writer (Various Artists)


[Arhoolie Records]


5.THE MUSIC CITY STORY: STREET CORNER DOO WOP, RAW R&B AND SOULFUL SOUNDS FROM BERKELEY, CALIFORNIA 1950-75


Alec Palao, album notes writer (Various Artists)


[Ace Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 38
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 24 – Historical





Category 63


Best Historical Album


1.BAND ON THE RUN (PAUL MCCARTNEY ARCHIVE COLLECTION – DELUXE EDITION)


Paul McCartney, compilation producer; Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (Paul McCartney & Wings)


[Hear Music]


2.THE BRISTOL SESSIONS, 1927-1928: THE BIG BANG OF COUNTRY MUSIC


Christopher C. King & Ted Olson, compilation producers; Christopher C. King & Chris Zwarg, mastering engineers (Various Artists)


[Bear Family]


3. COMPLETE MYTHOLOGY


Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Syl Johnson)


[The Numero Group]


4.HEAR ME HOWLING!: BLUES, BALLADS & BEYOND AS RECORDED BY THE SAN FRANCISCO BAY BY CHRIS STRACHWITZ IN THE 1960S


Chris Strachwitz, compilation producer; Mike Cogan, mastering engineer (Various Artists)


[Arhoolie Records]


5.YOUNG MAN WITH THE BIG BEAT: THE COMPLETE ’56 ELVIS PRESLEY MASTERS


Ernst Mikael Jorgensen, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Elvis Presley)


[RCA/Legacy]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 39
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 25 – Production, Non-Classical





Category 64


Best Engineered Album, Non-Classical


An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)


1. FOLLOW ME DOWN


Brandon Bell & Gary Paczosa, engineers; Sangwook “Sunny” Nam & Doug Sax, mastering engineers (Sarah Jarosz) [Sugar Hill Records]


2. THE HARROW & THE HARVEST


Matt Andrews, engineer; Stephen Marcussen, mastering engineer (Gillian Welch)


[Acony Records]


3. MUSIC IS BETTER THAN WORDS


Rich Breen & Frank Filipetti, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Seth MacFarlane)


[Universal Republic]


4. THE NEXT RIGHT THING


Kevin Killen, Brendan Muldowney & John Shyloski, engineers; John Shyloski, mastering engineer (Seth Glier)


[MPress Records]


5. PAPER AIRPLANE


Mike Shipley, engineer; Brad Blackwood, mastering engineer (Alison Krauss & Union Station)


[Rounder]













© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 40
Not for copy or distribution
 



Category 65


Producer Of The Year, Non-Classical


A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)


1.DANGER MOUSE


Danger Mouse & Daniele Luppi Present Rome (Gilda Buttá, Luciano Ciccaglioni, Gegé Munari, Dario Rosciglione, Antonello Vannucchi et al) (A)


Meyrin Fields EP (Broken Bells) (S)


2.PAUL EPWORTH


Call It What You Want (Foster The People) (T)


I Would Do Anything For You (Foster The People) (T)


I’ll Be Waiting (Adele) (T)


Life On The Nickel (Foster The People) (T)


No One’s Gonna Love You (Cee-Lo Green) (S)


Rolling In The Deep (Adele) (T)


3.THE SMEEZINGTONS


Doo-Wops & Hooligans (Bruno Mars) (A)


If I Was You (OMG) (Far East Movement Featuring Snoop Dogg) (T)


Lighters (Bad Meets Evil Featuring Bruno Mars) (T)


Mirror (Lil Wayne Featuring Bruno Mars) (T)


Rocketeer (Far East Movement Featuring Ryan Tedder of One Republic) (T)


4.RYAN TEDDER


Brighter Than The Sun (Colbie Caillat) (T)


Favorite Song (Colbie Caillat Featuring Common) (T)


I Remember Me (Jennifer Hudson) (T)


I Was Here (Beyoncé) (T)


Not Over You (Gavin DeGraw) (S)


#1Nite (One Night) (Cobra Starship) (S)


Rumour Has It (Adele) (T)


Sweeter (Gavin DeGraw) (T)


Who’s That Boy (Demi Lovato Featuring Dev) (T)


5.BUTCH VIG


Wasting Light (Foo Fighters) (A)


54th Finals – Press List





Press7xp.frx






Field 25 – Production, Non-Classical





Category 66


Best Remixed Recording, Non-Classical


A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.


1. CINEMA (SKRILLEX REMIX)


Sonny Moore, remixer (Benny Benassi)


Track from: Electroman [Ultra Records]


2. COLLIDE (AFROJACK REMIX)


Afrojack, remixer (Leona Lewis)


[RCA/Syco Music]


3. END OF LINE (PHOTEK REMIX)


Photek, remixer (Daft Punk)


Track from: Tron: Legacy Reconfigured [Walt Disney Records]


4. ONLY GIRL (IN THE WORLD) (ROSABEL CLUB MIX)


Abel Aguilera & Ralphi Rosario, remixers (Rihanna)


[Island Def Jam]


5. ROPE (DEADMAU5 MIX)


Deadmau5, remixer (Foo Fighters)


Track from: Wasting Light: Deluxe [RCA/Roswell Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 41
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 26 – Surround Sound





Category 67


Best Surround Sound Album


Classical or non-classical. For vocal or instrumental albums in any genre. Must be a commercially released on DVD-Audio, DVD-Video, SACD, Blu-Ray or surround download and must provide a new surround mix of four or more channels. Award to the surround mix engineer, surround producer (if any) and surround mastering engineer (if any).


1. AN EVENING WITH DAVE GRUSIN


Frank Filipetti & Eric Schilling, surround mix engineers; Frank Filipetti, surround mastering engineer; Phil Ramone, surround producer (Various Artists)


[Telarc]


2. GRACE FOR DROWNING


Steven Wilson, surround mix engineer; Paschal Byrne, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Steven Wilson)


[K-Scope]


3. KIND


Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Kjetil Almenning, Ensemble 96 & Nidaros String Quartet)


[2L (Lindberg Lyd)]


4.LAYLA AND OTHER ASSORTED LOVE SONGS (SUPER DELUXE EDITION)


Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Bill Levenson & Elliot Scheiner, surround producers (Derek & The Dominos)


[USM/UMe/Polydor]


5.SPOHR: STRING SEXTET IN C MAJOR, OP. 140 & NONET IN F MAJOR, OP. 31


Andreas Spreer, surround mix engineer; Andreas Spreer, surround mastering engineer; Andreas Spreer, surround producer (Camerata Freden)


[Tacet]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 42
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 27 – Production, Classical





Category 68


Best Engineered Album, Classical


An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)


1. ALDRIDGE: ELMER GANTRY


Byeong-Joon Hwang & John Newton, engineers; Jesse Lewis, mastering engineer (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)


[Naxos]


2. GLAZUNOV: COMPLETE CONCERTOS


Richard King, engineer (José Serebrier, Alexey Serov, Wen-Sinn Yang, Alexander Romanovsky, Rachel Barton Pine, Marc Chisson & Russian National Orchestra)


[Warner Classics]


3. MACKEY: LONELY MOTEL – MUSIC FROM SLIDE


Tom Lazarus & Bill Maylone, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)


[Cedille Records]


4. RACHMANINOV: PIANO CONCERTOS NOS. 3 & 4


Arne Akselberg, engineer (Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano & London Symphony Orchestra)


[EMI Classics]


5.WEINBERG: SYMPHONY NO. 3 & SUITE NO. 4 FROM ‘THE GOLDEN KEY’


Torbjörn Samuelsson, engineer (Thord Svedlund & Gothenburg Symphony Orchestra)


[Chandos]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 43
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 27 – Production, Classical





Category 69


Producer Of The Year, Classical


A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)


1.BLANTON ALSPAUGH


Aldridge: Elmer Gantry (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)


Beethoven: Complete Piano Sonatas (Peter Takács)


Osterfield: Rocky Streams (Paul Osterfield, Todd Waldecker & Various Artists)


2.MANFRED EICHER


Bach: Concertos & Sinfonias For Oboe; Ich Hatte Viel Bekümmernis (Heinz Holliger, Eric Höbarth & Camerata Bern)


Hymns & Prayers (Gidon Kremer & Kremerata Baltica)


Manto & Madrigals (Thomas Zehetmair & Ruth Killius)


Songs Of Ascension (Meredith Monk & Vocal Ensemble, Todd Reynolds Quartet, The M6 & Montclair State University Singers)


Tchaikovsky/Kissine: Piano Trios (Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite & Khatia Buniatishvili)


A Worcester Ladymass (Trio Mediaeval)


3.DAVID FROST


Chicago Symphony Orchestra Brass Live (Chicago Symphony Orchestra Brass)


Mackey: Lonely Motel – Music From Slide (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)


Prayers & Alleluias (Kenneth Dake)


Sharon Isbin & Friends – Guitar Passions (Sharon Isbin & Various Artists)


4.PETER RUTENBERG


Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45 (Patrick Dupré Quigley, James K. Bass, Seraphic Fire & Professional Choral Institute)


The Vanishing Nordic Chorale (Philip Spray & Musik Ekklesia)


5.JUDITH SHERMAN


Adams: Son Of Chamber Symphony; String Quartet (John Adams, St. Lawrence String Quartet & International Contemporary Ensemble)


Capricho Latino (Rachel Barton Pine)


85th Birthday Celebration (Claude Frank)


Insects & Paper Airplanes – Chamber Music Of Lawrence Dillon (Daedalus Quartet & Benjamin Hochman)


Midnight Frolic – The Broadway Theater Music Of Louis A. Hirsch (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)


Notable Women – Trios By Today’s Female Composers (Lincoln Trio)


The Soviet Experience, Vol. 1 – String Quartets By Dmitri Shostakovich & His Contemporaries (Pacifica Quartet)


©The Recording Academy 2011 – all rights reserved


Not for copy or distribution 44




Category 69


Producer Of The Year, Classical


A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)


Speak! (Anthony De Mare)


State Of The Art – The American Brass Quintet At 50 (The American Brass Quintet)


Steve Reich: WTC 9/11; Mallet Quartet; Dance Patterns (Kronos Quartet, Steve Reich Musicians & So Percussion)


Winging It – Piano Music Of John Corigliano (Ursula Oppens)


54th Finals – Press List





Press7p2.frx






Field 28 – Classical





Category 70


Best Orchestral Performance


Award to the Conductor and to the Orchestra.


1. BOWEN: SYMPHONIES NOS. 1 & 2


Andrew Davis, conductor (BBC Philharmonic)


[Chandos]


2. BRAHMS: SYMPHONY NO. 4


Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)


[Deutsche Grammaphon]


3. HAYDN: SYMPHONIES 104, 88 & 101


Nicholas McGegan, conductor (Philharmonia Baroque Orchestra)


[Philharmonia Baroque Productions]


4. HENZE: SYMPHONIES NOS. 3-5


Marek Janowski, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)


[Wergo]


5. MARTINU: THE 6 SYMPHONIES


Jirí Belohlávek, conductor (BBC Symphony Orchestra)


[Onyx Classics]




Category 71


Best Opera Recording


Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.


1. ADAMS: DOCTOR ATOMIC


Alan Gilbert, conductor; Meredith Arwady, Sasha Cooke, Richard Paul Fink, Gerald Finley, Thomas Glenn & Eric Owens; Jay David Saks, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)


[Sony Classical]


2. BRITTEN: BILLY BUDD


Mark Elder, conductor; John Mark Ainsley, Phillip Ens, Jacques Imbrailo, Darren Jeffery, Iain Paterson & Matthew Rose; James Whitbourn, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)


[Opus Arte]


3. RAUTAVAARA: KAIVOS


Hannu Lintu, conductor; Jaakko Kortekangas, Hannu Niemelä, Johanna Rusanen-Kartano & Mati Turi; Seppo Siirala, producer (Tampere Philharmonic Orchestra; Kaivos Chorus)


[Ondine]


4. VERDI: LA TRAVIATA


Antonio Pappano, conductor; Joseph Calleja, Renée Fleming & Thomas Hampson; James Whitbourn, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)


[Opus Arte]


5. VIVALDI: ERCOLE SUL TERMODONTE


Fabio Biondi, conductor; Romina Basso, Patrizia Ciofi, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Topi Lehtipuu & Rolando Villazón; Daniel Zalay, producer (Europa Galante; Coro Da Camera Santa Cecilia Di Borgo San Lorenzo)


[Virgin Classics]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 45 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 28 – Classical





Category 72


Best Choral Performance


Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.


1.BEYOND ALL MORTAL DREAMS – AMERICAN A CAPPELLA


Stephen Layton, conductor (Choir Of Trinity College Cambridge)


[Hyperion Records]


2. BRAHMS: EIN DEUTSCHES REQUIEM, OP. 45


Patrick Dupré Quigley, conductor; James K. Bass, chorus master (Justin Blackwell, Scott Allen Jarrett, Paul Max Tipton & Teresa Wakim; Professional Choral Institute & Seraphic Fire)


[Seraphic Fire Media]


3. KIND


Kjetil Almenning, conductor (Nidaros String Quartet; Ensemble 96)


[2L (Lindberg Lyd)]


4. LIGHT & GOLD


Eric Whitacre, conductor (Christopher Glynn & Hila Plitmann; The King’s Singers, Laudibus, Pavão Quartet & The Eric Whitacre Singers)


[Decca]


5.THE NATURAL WORLD OF PELLE GUDMUNDSEN-HOLMGREEN


Paul Hillier, conductor (Ars Nova Copenhagen)


[Dacapo Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 46
Not for copy or distribution



Category 73


Best Small Ensemble Performance


For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor.) One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.


1. FRANK: HILOS


Gabriela Lena Frank; ALIAS Chamber Ensemble


[Naxos]


2. THE KINGDOMS OF CASTILLE


Richard Savino, conductor; El Mundo


[Sono Luminus]


3. MACKEY: LONELY MOTEL – MUSIC FROM SLIDE


Rinde Eckert & Steven Mackey; Eighth Blackbird


[Cedille Records]


4. A SERAPHIC FIRE CHRISTMAS


Patrick Dupré Quigley, conductor; Seraphic Fire


[Seraphic Fire Media]


5. SOUND THE BELLS!


The Bay Brass


[Harmonia Mundi]


54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 28 – Classical





Category 74


Best Classical Instrumental Solo


Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.


1.CHINESE RECORDER CONCERTOS – EAST MEETS WEST


Lan Shui, conductor; Michala Petri (Copenhagen Philharmonic)


[OUR Recordings]


2.RACHMANINOV: PIANO CONCERTO NO. 2 IN C MINOR, OP. 18; RHAPSODY ON A THEME OF PAGANINI


Yuja Wang (Claudio Abbado; Mahler Chamber Orchestra)


[Deutsche Grammaphon]


3. RACHMANINOV: PIANO CONCERTOS NOS. 3 & 4


Leif Ove Andsnes (Antonio Pappano; London Symphony


Orchestra)


[EMI Classics]


4.SCHWANTNER: CONCERTO FOR PERCUSSION & ORCHESTRA


Giancarlo Guerrero, conductor; Christopher Lamb (Nashville Symphony)


Track from: Schwantner: Chasing Light… [Naxos]


5. WINGING IT – PIANO MUSIC OF JOHN CORIGLIANO


Ursula Oppens


[Cedille Records]




Category 75


Best Classical Vocal Solo


Award to the Vocal Soloist(s).


1. DIVA DIVO


Joyce DiDonato (Kazushi Ono; Orchestre De L’Opéra National De Lyon; Choeur De L’Opéra National De Lyon)


[Virgin Classics]


2. GRIEG/THOMMESSEN: VESLEMØY SYNSK


Marianne Beate Kielland (Nils Anders Mortensen)


[2L (Lindberg Lyd)]


3. HANDEL: CLEOPATRA


Natalie Dessay (Emmanuelle Haïm; Le Concert D’Astrée)


[Virgin Classics]


4. PURCELL: O SOLITUDE


Andreas Scholl (Stefano Montanari; Christophe Dumaux; Accademia Bizantina)


[Decca]


5. THREE BAROQUE TENORS


Ian Bostridge (Bernard Labadie; Mark Bennett, Andrew


Clarke, Sophie Daneman, Alberto Grazzi, Jonathan


Gunthorpe, Benjamin Hulett & Madeline Shaw; The English


Concert)


[EMI Classics]




















© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 47 54th Finals – Press List
Not for copy or distribution
 



Press6x.frx






Field 28 – Classical





Category 76


Best Contemporary Classical Composition


A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.


1. ALDRIDGE, ROBERT: ELMER GANTRY


Robert Aldridge & Herschel Garfein


[Naxos]


2. CRUMB, GEORGE: THE GHOSTS OF ALHAMBRA


George Crumb


Track from: Complete Crumb Edition, Vol. 15 [Bridge Records, Inc.]


3. FRIEDMAN, JEFFERSON: STRING QUARTET NO. 3


Jefferson Friedman


Track from: Jefferson Friedman: Quartets [New Amsterdam Records]


4.MACKEY, STEVEN: LONELY MOTEL – MUSIC FROM SLIDE


Steven Mackey


[Cedille Records]


5. RUDERS, POUL: PIANO CONCERTO NO. 2


Poul Ruders


Track from: Music Of Poul Ruders, Vol. 6 [Bridge Records, Inc.]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 48
Not for copy or distribution



54th Finals – Press List





Press6x.frx






Field 29 – Music Video





Category 77


Best Short Form Music Video


For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.


1. ROLLING IN THE DEEP


Adele


Sam Brown, video director; Hannah Chandler, video producer [XL Recordings/Columbia Records]


2. YES I KNOW


Memory Tapes


Eric Epstein, video director; Eric Epstein, video producer [Carpark Records]


3. ALL IS NOT LOST


OK Go


Itamar Kubovy, Damian Kulash Jr & Trish Sie, video directors; Shirley Moyers, video producer


[Paracadute]


4. LOTUS FLOWER


Radiohead


Garth Jennings, video director; Garth Jennings, video producer [XL/TBD Records]


5. FIRST OF THE YEAR (EQUINOX)


Skrillex


Tony Truand, video director; Noah Klein, video producer [Big Beat/Atlantic]


6. PERFORM THIS WAY


“Weird Al” Yankovic


“Weird Al” Yankovic, video director; Cisco Newman, video producer


[Jive Records]










© The Recording Academy 2011 – all rights reserved 49
Not for copy or distribution



Category 78


Best Long Form Music Video


For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.


1. I AM…WORLD TOUR


Beyoncé


Ed Burke, Frank Gatson Jr. & Beyoncé Knowles, video directors; Beyoncé Knowles & Camille Yorrick, video producers [Columbia Records/Music World]


2. FOO FIGHTERS: BACK AND FORTH


Foo Fighters


James Moll, video director; James Moll & Nigel Sinclair, video producers


[Exclusive Media Group/RCA Records/Back & Fort]


3. TALIHINA SKY: THE STORY OF KINGS OF LEON


Kings Of Leon


Stephen C. Mitchell, video director; Casey McGrath, video producer


[RCA/Kings of Leon]


4.BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST


A Tribe Called Quest


Michael Rapaport, video director; Robert Benavides, Debra Koffler, Eric Matthies, Frank Mele, Edward Parks & A Tribe Called Quest, video producers


[Jive/Legacy]


5. NINE TYPES OF LIGHT


TV On The Radio


Tunde Adebimpe, video director; Michelle An & Braj, video producers


[Interscope/Geffen/A&M]


54th Finals – Press List





Press6xA.frx



0